Lærere

Find din Iyengar yogalærer her


Nedenfor kan du se en liste over kontaktdata på Certificerede Iyengar yogalærer i Danmark. Oplysningerne er opdelt i grupper for Sjælland, Fyn og Jylland og i alfabetisk orden efter by.

Sjælland

By

Navn

Kontaktoplysninger

Allerød

Kirsten Dalsgaard Millington

Studie Yoga

M.D. Madsensvej 16, 1. sal

3450 Allerød

61 46 46 15

info@studieyoga.dk

www.studieyoga.dk

Allerød 

Lone Nordling

Cedervangen 116

3450 Allerød

lone@nordling.dk

Birkerød 

Charlotte Gyldahl Jensen

Farum

Helle Saniel Nielsen

Korsbjergvej 19

3520 Farum

23 44 64 24

hellesanielnielsen@gmail.com

Fredensborg 

Lucie Schultz

Helsingørvej 78

3480 Fredensborg 

Lucie.schultz@mail.dk

Frederiksberg

Claus P. Sørensen

Niels Ebbesens Vej 9, 4tv

1911 Frederiksberg C

4072 7338

claus@golevitate.dk

www.golevitate.dk

Frederiksberg

Eve Holbrook

Niels Ebbesens Vej 9, 4tv

1911 Frederiksberg C

53676588

eveholbrook@gmail.com

www.evesyogaspace.com

Frederiksberg

Jack Davis

Allégade 25A 5.,th.

2000 Frederiksberg

6168 9861 (mobile)

jack@yogacentralen.dk

www.yogacentralen.dk

Frederiksberg

Jenni Saunte

Holger Danskevej 49, 4 tv

2000 Frederiksberg

3028 0517

jennisaunte@hotmail.com

Hellerup

Pernille Krejsgaard

B.K.S. Iyengar Yoga Center København m.fl.

Henningsens Alle 18

2900 Hellerup

4072 1204

pernille@krejsgaard.dk

www.krejsgaard.dk

www.yoga-cph.dk

www.roforeningen.dk

www.jordemoderhuset.co

Herlev

Irene A. M. Bøggild

Sortemosevej 207

2730 Herlev

irene.boeggild@icloud.com

4253 0916

Herlev

Maria Pi Højlund

Tubberupvænge 47

2730 Herlev

2074 0784

maria_pi@hlotmail.com

Holte

Helle Moesgaard Andersen

Trolleborg Have 5

2840 Holte

60605165

Hundested, Torup

Henriette Thiel

Jyderup

Liselotte Stoltze

Bjergsted Yoga

Kirkevej 2, Bjergsted

4450 Jyderup

5920 7373

info@bjergstedyoga.dk

www.bjergstedyoga.dk

Kvistgård

Grethe Linder Vinther

Lergravsvej 10

3490 Kvistgård

4232 1195

lindervinther@gmail.com

København

Ahu Jespersen

Bentzonsvej 5 kld.tv.

2000 Frederiksberg

2729 5726

ahu@yoga-place.dk

http://www.yoga-place.dk

København

Boaz Barkan

Sønder Boulevard 42, 3tv.

1720 København V.

2463 0796

boazbarkan@mail.dk

København

Nathalie Arnaud

Mangrove Village, villa 5006

Abu Dhabi

United Arabic Emirates

+ 971 50 610 72 45

København

Ulla Elena Nielsen

Helgesensgade 19, 4. tv

2100 København

6076 6436

jsj@yoga-kbh.dk

www.yogasalonen.dk

www.yoga-kbh.dk

www.yogacentralen.dk

København K

Henriette Thiel

Fabriksområdet 76, Christiania

1440 København K

30 50 11 10

superhenry@mail.dk

København N

Adriana Acosta Silva

C/O Hans Peter Mikkelsen

Kapelvej 25A

2200 København N

adriaedition@gmail.com

København N

Claus Bendson Wittig

BKS Iyengar Yoga Center Copenhagen

Peblinge Dossering 6

2200 København N

5334 2025

claus@yoga-cph.dk

www.yoga-cph.dk

København N

Jette Lauge Berring

BKS Iyengar Yoga Center Copenhagen

Peblinge Dossering 6

2200 København N

5334 2025

jette@yoga-cph.dk

www.yoga-cph.dk

København N 

Lasse Flintholm

Nørrebrogade 58B, 3 tv

2200 København N

lasseflintholm@gmail.com

www.lasse.yoga

København N

Marie-Louise Thorsen

Yoga & Retorik

Nannasgade 15, st. tv.

2200 København N

30233047

marie.louise.thorsen@gmail.com

www.marielouisethorsen.dk

København N

Lone Kristensen

Satya-Yoga

Hørsholmgade 26 st. tv

2200 København N

50272839

post@satya-yoga.dk

www.satya-yoga.dk

www.lonekristensen.dk

København N

Thomas Humpert

Satya-Yoga

Hørsholmgade 26 st. tv

2200 København N

50272839

post@satya-yoga.dk

www.satya-yoga.dk

København NV

Frederik Thaarup

Thoravej 21

2400 København NV

frederikthaarup@gmail.com

4040 9050

København V

Ricki Sørensen

København Ø

Francesca Allen

Ribegade 6, 3. th

2100 København Ø

frasia8@gmail.com

København Ø

Friederike Hertel

Bomhusvej 18F, 3. mf

2100 København Ø

friederikehertel@gmail.com

Roskilde

Maria Weigelt

Yogastien

Akacielunden 13A, Trekroner

4000 Roskilde

2231 6566

maria@yogastien.dk

www.yogastien.dk

Skovlunde 

Pernille Hesselholt Geer

Jyttevej 11

2740 Skovlunde

pmunck@hotmail.com

Skævinge 

Birgitte Søstrup

Smedevej 13

3320 Skævinge

20318972

bsoestrup@gmail.com

www.stroeyoga.dk

Tølløse

Mette Olesen

La FerMette Yoga

Vestergade 66 st. tv.

4340 Tølløse

30 28 89 51

info@lafermetteyoga.dk

www.lafermetteyoga.dk

Vanløse

Hanne Trebbien

Kongsdalsvej 26

2720 Vanløse

25 43 37 27

hanne_trebbien@yahoo.dk

Vanløse 

Christina Grunwald

Harboørevej 21

2720 Vanløse

christinagrunwald@gmail.com

Vedbæk

Tine Lassenius Kramp

Vedbæk Yoga Centre

Vedbæk Stationsvej 18, 1th

2950 Vedbæk

61 27 29 50

tinekramp@vedbaekyoga.com

www.vedbaekyoga.com

Værløse 

Nina Albrektsen

Lejrvej 55

3500 Værløse

nina.m.albrektsen@gmail.com

Bornholm

By

Navn

Kontaktoplysninger

Nexø

Benedikte Hansen

K H Kofoedsgade 3, 1.

3730 Nexø

Tlf.: 30741125

benediktesyoga@gmail.com

Fyn

By

Navn

Kontaktoplysninger

Asperup

Tove Lind

TL-Yoga

Middelfartvej 71

Båring

5466 Asperup

7556 4751

tl@tl-yoga.dk

www.tl-yoga.dk

Assens

Berit Werbes

Aborgvej 12

5610 Assens

2336 3728

berit@werbes.dk

www.iyengaryoga-fyn.dk

Assens

Jens Hansen

Iyengar Yoga Fyn

Aborgvej 12

5610 Assens

2030 3194

jens@yogafyn.dk

www.iyengaryoga-fyn.dk

Faaborg

Kirsten K. Gadegaard

Yogavejen.dk

Viekærvej 1, Diernæs

5600 Faaborg

6261 1710

30228098

post@yogavejen.dk

www.yogavejen.dk

Faaborg

Marie Kristensen

Priorensgade 33

5600 Fåborg

2284 6269

mak@ken.dk

Middelfart 

Mikkel Kristiansen

Oddevejen 170

5500 Middelfart

mfjord@pm.me

Middelfart 

Nora Kristiansen

Oddevejen 170

5500 Middelfart

nora.kristiansen9@gmail.com

Odense 

Mette Merlin Husted 

YOGA på Tøndegården, 

Lumby-Tårup-Vej 73

5270 Odense N

60614302

mettehusted@outlook.com 

https://mettehusted.dk/yoga/

Odense 

Reka Forrai

Lindehaven 4

5270 Odense

26344043

rekaforrai@gmail.com

Odense 

Gabor Wagner

Lindehaven 4

5270 Odense 

50384981 

wjr71@hotmail.com

Odense

Karen Spile

OdenseFyn, Odense, Ubberup

Rugardsvej 412

5210 Odense

6594 3020

karen@sigro.dk

www.aof.dk

Odense N

Majbrit Young Christensen

Odense N

René Fauth Brasen

Prinsesse Maries Alle 14.1

5000 Odense

40323741

rbmoto61@hotmail.com

Svendborg

Hege Kristine Torgersen

Gl. Nybyvej 58

5700 Svendborg

21440301

hegekt@gmail.com

Tjæreborg 

Hanne Rønn

Vesterled 2 e

6731 Tjæreborg

hproenn@icloud.com

Jylland

By

Navn

Kontaktoplysninger

Fredericia

Lone Jakobsen


Valmuevej 30

7000 Fredericia

4032 6932

lonej38@hotmail.com

Fredericia

Lotte Dohn Rix

Dronningensgade 53

7000 Fredericia

3074 3458

lottedohnrix@gmail.com

www.lottedohnrix.dk

Haderslev

Ingrid Ridderberg

Herning

Annemette Linneberg

Linneberg Yoga

v/Annemette Linneberg

Krogstrupvej 26

7400 Herning

Mobil: 20121261

annemette@linnebergyoga.dk

www.linnebergyoga.dk

Herning, Arnborg

Elin Døfler

Yoga Centret

Nr. Holtumvej 3, Anborg

7400 Herning

9721 6982

5150 9117

mail@yoga-centret.dk

www.yoga-centret.dk

Hjortshøj

Milena Hasdof

Møllevej 174

8630 Hjortshøj

8674 2336

milena.hasdorf@gmail.com

www.fitness.dk

Holstebro

Pia Lago

Yoga Holstebro

Dominovej 32

7500 Holstebro

4092 5162

yogaholstebro@gmail.com

www.yogaholstebro.dk

Holstebro

Alice Nielsen

Klitrosevej 14

7500 Holstebro

alice_i_nielsen@hotmail.com

Rask Mølle

Maja Hoeks

Rask Mølle Kalhavevej 11

8763 Rask Mølle

7567 9218

maja.hoeks@skolekom.dk

www.dof.dk

Silkeborg

Hanne Henriksen

Havrevænget 56

8600 Silkeborg

20580568

Hanne8henriksen@gmail.com

Silkeborg

Karin Rasmussen

Adler Lunds gade 16

8600 Silkeborg

86 82 50 67

adlerlund16@icloud.com

http://www.yogaskolen.nu/

http://www.aof.dk

Skanderborg

Ilse Gaardahl

City Yoga

Stilling Landevej 36

8660 Skanderborg

4028 7873

ilse@city-yoga.dk

www.city-yoga.dk

Struer

Birgitte Krab-Bjerre

Krab Bjerre Yoga

Dalgårdsvej 62

7600 Struer

2067 1359

bkrabbjerre@gmail.com

www.krabbjerreyoga.dk

Sæby

Teresa Andersen

Ålborg og Hjørring

Hans Gramsvej 13

9300 Sæby

9846 3637

teresaandersen@hotmail.com

www.aof.dk

www.fof.dk

Viborg

Rie Skov

Egeskovvej 23, Hald Ege

8800 Viborg

2163 9988

YogaViborg

www.yogaviborg.dk

rie.skov@live.dk

Åbyhøj

Ingerlise Vikne

Christian Vintersvej 10

8230 Åbyhøj

2175 5021

ingerlise@vikne.com

www.fof.dk

Århus

Birgitte Melbye

Århus C

Celia Mikkelsen

Skt. Markus Kirkeplads 8, st mf

celiamikkelsen@yahoo.dk

Lya Saaek

Via Bussoneis 9

10040 Valdellatorre

Italien

2427 0450

lyasaaek@gmail.com